Бадем коцки

29671_badem-kocke6120

Потребни состојки:

–      250 гр бадеми

–      250 гр шеќер

–      кесичка ванилин шеќер

–      2 лажици џем од кајсии

–      150 гр бела чоколада

–      50 гр маргарин

–      50 гр чоколада

Подготовка:

Обарете ги бадемите, излупете ги и смелете ги. Сварете густ сируп од шеќерот и шолја вода, па додајте ги бадемите и ванилиниот шеќер. Измешајте ја убаво смесата и ставете ја на еден сад и убаво израмнете. Одозгора премачкајте со џемот од кајсии.

Истопете ја белата чоколада со 40 гр маргарин на пареа и прелијте одозгора. Истопете ја црната чоколада со преостанатиот маргарин и со неа направете декорација сипувајќи ја во тенок млаз. Ставете го колачот во фрижидер, па кога добро ќе се излади исечете го на коцки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *