tumblr_mka7kxmg7h1s9ze70o1_1280

Фото на денот: Рибари среде Охридско Езеро

[vc_row][vc_column][mk_image image_width=”800″ image_height=”600″ crop=”true” lightbox=”true” frame_style=”border_shadow” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″ src=”http://block.com.mk/wp-content/uploads/2015/06/tumblr_mka7kxmg7h1s9ze70o1_1280.jpg”][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″]Година непозната, автор непознат.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ysl-1000x500

Курт Кобејн како инспирација за новата колекција на Ив Сен Лорен

Се чини дека оваа година многу работи ќе бидат обоени со музичкиот и стилски придонес на Курт Кобејн.

short-animation-soul-death-coda-and-maps-and-plans-ireland-fb__700

Кога изгубената душа се среќава со смртта

Ова прекрасно видео на нежен начин ја опишува човечката душа, која во желба за живот преговара во нејзините последни мигови со смртта.

artist-working-what-my-hands-doing-ponypork-1

Раце создадени за уметност

Уметникот од Џакарта, Индонезија, кој на Инстаграм можете да го пронајдете под името „Ponypork“, секојдневно ја објавува уметноста која ја создаваат неговите раце.

506406449_640

Прекрасен анимиран филм кој го објаснува значењето на љубовта

Подарок е приказна за сосема секојдневен пар. Tој и поклонува мало парче од себе, a девојката неможе да се раздели од подарокот, дури ни тогаш кога работите почнуваат да се менуваат.

Jaja-i-slanina-1

Необичен рецепт за јајца кој треба што побрзо да го пробате

Јајцата се одличен начин да го започнете утрото, а рецептот со кој се подготвени во видеото подолу сме сигурни дека се уште не сте го пробале.

PicMonkey Collage

Прекрасен марокански хостел кој мами со својата уникатност и ниска цена

Се сеќавате на магичното сино мароканско градче Чевчаен, за кое пишувавме пред некој ден?

organsonchips-1000x500-1000x500

Чип кој имитира човечки органи би можел да спречи тестирања врз животните

Годинашниот добитник на наградата за Дизајн на годината од Лондонскиот музеј за дизајн е новиот изум „Organs-on-Chips“ кој би можел да доведе до револуционерни промени во нашите животи.

ybJrDA0

Фото на денот: Сакајќи да спречат геј-парада, создадоа виножито

Иако 13 години по ред геј-парадата се одржуваше мирно во Истамбул, вчера беше прекината од полицијата… Continue reading