Forrest-Gump1-1000x500

Трагајќи по познатите филмски локации

Ако сте искрени љубители на одреден филм или серија тогаш сосема е можно во некој момент да се интересирате и за ситници кои се поврзани со вашиот имагинарен свет на Continue reading

GaetanoPesce-0-640x391

Планини и водопади на вашите фотелји

Дизајнерот и архитект Гаетано Песче е авторот на оваа необична серија фотелји инспирирана од природата и едноставно насловена „Montanara“.

grainsilos2

Гломазни силоси претворени во уметнички дела

Алекс Бреуер, познат и под псевдонимот „Hense“, успеа да препознае уметнички потенцијал во здодевните и гломазни силоси во Западна Австралија.

PicMonkey Collage

Прекрасен краток анимиран филм за животот, љубовта и спомените

Француската илустраторка, Хелена Леро, направи прекрасна анимација едноставно наречена „Floating in My Mind“.

picmonkey-collage32-1000x500

Рецепт: Ролнички со јагода и цимет

Ролничките со јагода и цимет се едни од оние чудесни десерти кои не бараат многу време и вештина за подготовка, но сепак изгледаат неверојатно и се превкусни.

Uklonite-mitesere-sa-lica

Ослободете се од црнките на лицето во три чекори

Нема некој кој не сака да се ослободи од досадните црнки, кои без никаква најава и предупредување често излегуваат на лицата и телото.