samantha-everton-2-girls-building-designboom-01-1000x500

„2 Girls Building“ – модерна зграда со фотографии наместо фасади

Деновиве центарот на Мелбурн предизвика големо внимание во медиумите и тоа поради една необична зграда.

tumblr_nm16j8bZVm1s9ze70o1_1280

Кино Вардар во четириесетите години од минатиот век

Во периодот меѓу двете светски војни Скопје ги имаше следните кина:Зрински, Аполо (опожарено и на негово место изградено киното “Корзо“), Балкан, Вардар, Капитол и Уранија. Continue reading

MTI5Mjk0NDY5MjY1OTM0MzQ2

Спектакуларни метро станици во Германија

Фотографот Ник Френк сними неверојатни фотографии од футуристичките и неверојатно уметнички метро станици ширум Минхен.

natali

Њујорк низ објективот на Натали Башоска

Талкајќи низ интернет просторот налетавме на ова кул видео, за кое бевме изненадени дека е дело на една млада Македонка. 

game of thrones

Детален графикон на 456-те починати карактери од „Game of Thrones“

Нед Старк, Џофри Баратеон, Оберин Мартел… Листата на мртвите карактери од „Game of Thrones“ и понатаму постојано се зголемува.