магија на небото над село Герман

Магија на небото над село Герман

На 24 декември „Скопското астрономско друштво“ беше на набљудување и астро-фотографирање во Герман, општина Ранковце пред да падне снегот. Авторските права за сликата се на Горан Петров. Меѓу другото, на сликата може да ја видите небулата М42 Орион. Повеќе за активностите на нивната организација можете да пронајдете тука. Continue reading

Деца во населба пролет

Детски џагор низ скопските улици (30.01.2015)

Деца си играат во скопската населба Пролет. Таа е најмалата скопска населба која потекнува уште пред скопскиот земјотрес, изградена во 1947 година како прва станбена населба по Втората светска војна. Continue reading

2048

Мавровска убавина (27.01.2015)

Мавровска убавина (27.01.2015)Фотографијата насловена „Light me up“ ја прикажува потопената мавровска црква Св. Никола во доцните декемвриски часови. Автор на сликата е скопјанецот Марјан Петковски. Повеќе негови дела можете да видите тука. Continue reading

5

Фотографија на денот (26.01.2015)

„Amsterdam At Night“ е насловот на фотографијата во која совршено е прикажан вечерниот амбиент на холандската метропола која „никогаш не спие“. Автор на сликата е Хуан Пабло де Мигел. Continue reading

steam-locomotives-at-the-roundhouse-in-chicago-1942

Фотографија на денот (19.01.2015)

Парната локомотива сместена во старата железничка станица во Чикаго, Илиноис, некогаш претавувала дел од најпознатата железничка компанија која со своите линиии извозела илјадници километри ширум цела Америка. Оваа култна фотографија е снимена во далечната 1942 година, и денес гордо ја краси библиотеката на Конгресот. Continue reading

image-case-fabric

5 одлични начини да го искористите омекнувачот за алишта на кои веројатно не сте се сетиле

Дали сте знаеле дека омекнувачот за алишта освен тоа што ја прави облеката мека и миризлива може да се употребува и за други цели?

rambo-thumbs-up-brin-f3-650x325

Наместо оружје – позитивен став!

На „тврдите“ момци не им е потребно оружјето. Напротив, тие изгледаат многу „покул“ кога гледаат позитивно на работите, а доказ за тоа е и галеријата подолу.

Untitled

11 идеи кои ќе ја претворат вашата пита во уметничко дело

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Израснати со вкусните пити, баници и погачи на баба, луѓето од Македонија речиси и да не можат да си го замислат својот живот без рецептите од тесто.

кокаин насловна

Уметност од кокаин

Швајцарија е позната по своите чоколади, таинствениот банкарскиот систем, ски патеките и квалитетните часовници. Таа е, исто така, најголем потрошувач на кокаин по глава на жител во светот.

BW13_r140_05

Ѕирнете во внатрешноста на „Isetta“ мини автомобилот

Барајќи позелен и поекономичен облик, Рензо Риволта го продаде својот „Isetta“ мини автомобил како и неговите планови, алатки и капитал на „Bayerische Motoren Werke“ во Минхен, 1954 година.