18 вистински локации кои се инспирација за цртаните филмови на Дизни

gradovicm-1000x500

Дали сте знаеле дека многу од Дизниевите цртани филмови се создадени од вистински места и дека за местата за кои се верува дека постојат само во бајките всушност се вистински локации? 

Дизни е познат по своите исклучителни сцени, замоци и пејзажи, но и покрај тоа што мислиме дека повеќето места се производ на имагинацијата на уметниците, тие црпеле инспирација за нив во реалноста, па често прибегнувале кон вистински места, локации замоци. Некогаш помалку, а понекогаш повеќе од очигледно, но поврзаноста е јасна, што е разбирливо, бидејќи повеќето Дизниеви цртани филмови се врз основа на традиционалните бајки.

Погледнете ги овие 18 локации, кои се извор на инспирација за познати сцени од цртаните на Дизни.

Заспаната убавица – Замокот Нојшванштајн, Баварија, Германија

Убавицата и ѕверот – Алзас, Франција

„Tangled“ – Мон Сен Мишел, Нормандија, Франција

„Up“ – Ангелски водопади, Венецуела

Аладин – Таџ Махал, Агра, Индија

„The Emperor’s New Groove“ – Мачу Пикчу, Куско, Перу

Мулан – Забранетиот град, Пекинг, Кина

Ѕвонарот на Богородичната црква – Катедралата Нотр Дам, Париз, Франција

Малата сирена – Chateau de Chillon, езерото Женева, Швајцарија

„Wreck-It Ralph“ – „Grand Central Terminal“, Њујорк, Соединетите Американски Држави

Убавицата и ѕверот – Chateau de Chambord, Франција

Frozen – Црквата Св. Олаф, Норвешка

Принцезата и жабата – Луизијана, САД

„Brave“ – Шкотска, Обединетото Кралство

„Cars“ – „U-Drop Inn“, Шамрок, Тексас

Атлантис: Изгубеното царство – Анкор Ват, Ангкор, Камбоџа

„Frozen“ – „Hotel de Glace“, Квебек, Канада

Снежана – замокот Сеговија, Шпанија

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *